Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku…

I taki to pierwszy krok uczynili w styczniu 2015 roku trenerzy i rodzice, którzy zamarzyli sobie by w Rajczy powstał klub piłkarski,  taki nasz rajczański, umożliwiający trenowanie piłki nożnej dzieciom i młodzieży uczęszczającej do szkół podstawowych.

Podczas spotkania założycielskiego, które miało miejsce 27 stycznia 2015 roku, jednogłośnie nadano nazwę Klubu,  przyjęto statut, wyłoniono pierwszy zarząd i komisję rewizyjną.  Od tamtego momentu po dziś dzień niezmiennie swoje obowiązki pełnią Prezes, Wiceprezes, Skarbnik i Sekretarz Klubu.  Początkowo Klub rozpoczynał rozgrywki w dwóch kategoriach wiekowych w lidze żywieckiej. Jednak nieoceniona praca ludzi zaangażowanych w życie klubu sprawiła, że z początkowo 30 osobowej frekwencji na treningach Klub po trzech latach liczył sobie już ponad 100 zawodników. W klubie dzieci trenowały już nie w dwóch, a w pięciu  kategoriach wiekowych skrzata, żaka, orlika, młodzika i trampkarza. Oprócz treningów zarząd z pomocą rodziców zorganizował również szereg imprez i turniejów sportowych które cieszyły się sporą popularnością, a niektóre z nich odbywają się rokrocznie. „ Orlik Cup”, „Dzień dziecka z Orlikiem”, „Zagraj ze mną mamo tato”  to tylko niektóre, które na przestrzeni lat zgromadziły wokół siebie setki zawodników i sporą grupę rodziców. Dlatego też naturalną rzeczą była organizacja przez Klub wspólnych wypraw w góry, wycieczek (Dolny Śląsk, Wrocław),  wyjazdów na mecze ekstraklasy, czy młodzieżowych reprezentacji Polski.  Ponadto nie od dziś wiadomo, że najwięcej korzyści zawodnicy czerpią z czasu który spędzają wspólnie, dlatego też od 2018 Klub organizował obozy sportowe, które były świetną okazją do poprawy piłkarskich umiejętności swoich podopiecznych, nauki samodzielności i integracji w grupie. Pierwsze obozy połączone były z turniejami piłkarskimi w Zakopanem, gdzie nasi zawodnicy stawali na podium zdobywając  tytuły mistrzowskie i indywidualne wyróżnienia.

Treningi, czas spędzony na boisku i poza nim przyniósł wymierne korzyści podczas rozgrywek ligowych, gdzie nasz klub wielokrotnie zdobywał tytuły mistrza BOZPN Żywiec, dwukrotnie również awansował do drugiej ligi w kategorii trampkarz. Czas ten niestety został przerwany przez okres pandemii, który zatrzymał zegary w każdej dziedzinie życia w tym również  w sporcie. Kiedy można było już wrócić do treningów spora grupa zawodników z różnych przyczyn nie powróciła już na boisko. Na szczęście jednak powoli udało odbudować się to co zabrał ten niefortunny czas i już w rok od rozpoczęcia pandemii udało się nam zorganizować obóz piłkarski w Boguchwale i kolejny w Prudniku, a nasi trampkarze znów wywalczyli tytuł Mistrza Podokręgu i byli o włos od awansu do drugiej ligi. Miejmy nadzieję, że kolejne roczniki spełnią to marzenie i już niebawem będziemy świętować ich awans. Jak widać historia orlika to nie tylko historia Klubu, który prowadzi zajęcia nauki gry w piłkę nożną. Jego funkcjonowanie  i ciągły rozwój jest możliwy tylko dlatego, że opiera się na pracy ludzi  – wolontariuszy – którzy swe działania koncentrują na stworzeniu dzieciom miejsca w którym mogą rozwijać swoje pasje, poznają przyjaciół i  które jest alternatywą dla świata smartfonów i komputerów. W swoich działaniach Klub zawsze na pierwszym miejscu stawiał dzieci, bo to przez nie wszystko się zaczęło i dla nich jest kontynuowane…